Laminowanie/ powlekanie
ADDEV Materials

Laminowanie/ powlekanie

Laminowanie folii ma na celu połączenie różnych właściwości w jednym produkcie.

Laminowanie

Laminowanie na sucho polega na połączeniu co najmniej dwóch pasków elastycznych podłoży za pomocą kleju rozpuszczonego w rozcieńczalniku (lub samoprzylepnej taśmy technicznej do laminowania). Paski te mogą być wykonane z folii, papieru lub cienkiego aluminium. Warstwa klejąca nakładana jest na pasek najmniej wchłanialny, który następnie jest przyklejany do drugiego paska pod wpływem dużego nacisku wykonywanego przez cylindry (w razie potrzeby podgrzewane), aby uzyskać bardzo wytrzymały laminat. Laminat może być utworzony z dwóch warstw (duplex), trzech warstw (triplex) lub więcej.

 

 

laminating

 

Zastosowanie:

Techniki laminowania pozwalają poprawić wygląd i właściwości podłoży. Wybór spoiwa zależy przede wszystkim od końcowego zastosowania produktu. Dostępne są różne technologie, takie jak laminowanie przez kalandrowanie, laminowanie poziome, laminowanie Hotmelt®, … w celu zapewnienia jak największej ilości zastosowań.

 

Cięcie może być wykonane w rolkach lub na szerokość, w zależności od potrzeb naszych klientów. Materiał może być dostarczany przez klienta lub kupowany przez ADDEV Materials, w zależności od potrzeb.

 

Laminowanie w fazie suchej:

  • Klej rozpuszczalnikowy – klej na bazie wody
  • Nakładanie kleju
  • Odparowanie rozpuszczalników
  • Przyklejenie folii z warstwą klejącą do drugiej folii

Powlekanie

Powlekanie to obróbka powierzchni polegająca na nałożeniu płynnej powłoki (klej, lakier, farba, olej itd.) na podłoże (papier, tkanina, folia, tworzywo sztuczne, metal itd.), aby zapewnić mu szczególne funkcje, potrzebne do docelowego zastosowania.

Na ogół po powlekaniu odbywa się suszenie i ewentualnie sieciowanie.

 

coating-addev

 

Powlekanie samokontrolowane

Proces powlekania ADDEV Materials odbywa się przy użyciu grawerowanego cylindra, nanoszącego klej na folię przed umieszczeniem w suszarce zapewniającej odparowanie rozpuszczalników.

Różne parametry pozwalają określić grubości warstwy cieczy na podłożu:

  • Prędkość podłoża 
  • Lepkość cieczy 
  • Gęstość cieczy 
  • Kąt między podłożem i powierzchnią kąpieli 
  • Napięcie powierzchniowe
Powlekanie